Informacja o Programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

Nasza Szkoła Podstawowa nr 53 w Częstochowie w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej wysokości 255 000,00 zł. Do dnia 31 grudnia 2021 r. wydano 90%  ww. środków, tj. 229 500,00 zł na zakup wyposażenia wg poniższej specyfikacji:

• Drukarka 3D Banach School 3

• Fi lamenty PLA do drukarki w różnych kolorach

• Szafki oraz ławki do pracowni druku 3d

• Długopisy Banach 3 D wraz z wkładami

• Laptop

• Mikroskopy cyfrowe

• Kamery

• Preparaty mikroskopowe

• Szafki oraz ławki do pracowni biologicznej

• Okulary VR wirtualne z akcesoriami

• Kostka do poruszania elementami 3D- rozszerzona rzeczywistość

• Biurko , stoliki uczniowskie krzesła do pracowni wirtualnej rzeczywistości

• Tablica magn.suchościeralna

• Licencja – 5 lat dostęp do portalu wirtualnych lekcji ClassVR

• Pracownia robótek ręcznych zestaw DELUX wraz z dodatkowymi materiałami eksploatacyjnymi

• Maszyna do szycia

• Pistolet do kleju wraz ze sztyftami

• Zestaw doświadczalny „Powietrze”

• Zestaw doświadczalny „Energia”

• Modułowa pracownia „Woda”

• APARAT Canon EOS M6 MKII w zestawie, Zestaw zawiera: 2 dodatkowe baterie , ładowarkę dwukanałową, statyw aparatowy, mikrofon kierunkowy, kartę SD 128 GB, pasek aparatowy, torbę aparatową, Gimbal DJI Ronin-SC2.

• Obiektywy CANON

• Lampa LED na statywach oświetleniowych

• Mikrofon dynamiczny

• Akcesoria do pracowni fotograficznej

Pozostałe środki (25500,00 zł – 10% ) wydaliśmy do 31.08.2022 r. W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” środki przeznaczyliśmy na zakup dodatkowego sprzętu, takiego jak:

• Szafy zamykana do pracowni technicznej

• Zestaw projektanta

• Pakiet konstrukcyjny

• Tablica biała lakierowana

• Stacja lutownicza

• Mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami

• Akumulatorowa wiertarko – wkrętarka

• Miernik uniwersalny

• Wyrzynarka ręczna z akcesoriami

Wyżej wymienione wyposażenie wykorzystane zostanie do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci przy użyciu najnowszych technologii w ramach programu „Laboratoria przyszłości” oraz doposażenia i unowocześnienia bazy szkolnej.

Autor: Edyta Stochel