#Szkoła pamięta 2023

W dniach od 27 do 30 października 2023 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w akcji „Szkoła pamięta”. „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się  w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach akcji odbyło się szereg zajęć tematycznych  i wychowawczych związanych ze zbliżających się świętami - Wszystkich Świętych oraz Zaduszek. Wspominano wybitnych Polaków, którzy w szczególny sposób zapisali się na kartach historii Polski. Uczniowie klasy 1c odwiedzili Izbę Patronki, poznając postać Marii Skłodowskiej–Curie. Wielu uczniów uczestniczyło w konkursie plastycznym „Wybitni  Polacy, których pamiętamy”. Uczniowie  klasy 3a, 3b, 3c, 4a i 4e wzięli udział w spotkaniu z panem Adamem Kiwackim – prezesem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. Dowiedzieli się o bohaterstwie Orląt Lwowskich. Oglądali film wskazujący miejsca mogił bohaterskich żołnierzy  na częstochowskich cmentarzach oraz pomnik Orląt Lwowskich znajdujący się przy Alei Pokoju. Uczniowie klasy 3a udali się do Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II, gdzie zwiedzali ekspozycje muzealne i wzięli udział w zajęciach edukacyjnych przybliżających postać wybitnego Polaka. W tych dniach wiele  rozmawiano o bliskich, którzy odeszli. Uczniowie przynieśli na zajęcia rodzinne pamiątki. Organizowano klasowe wystawy. W ramach realizacji projektu uczniowie klas szóstych pod opieką p. Agnieszki Szczepaniak odwiedzili jeden z najstarszych częstochowskich cmentarzy.  Uczniowie zapalili znicze i oddali cześć pochowanym na cmentarzu bohaterom z czasów I i II wojny światowej, zamordowanym w Dachau przez hitlerowców mieszkańcom Częstochowy. Odwiedzili też grób Władysława Biegańskiego i wysłuchali historii o życiu i działalności tego zasłużonego dla Częstochowy lekarza.  Uczniowie zapalili też znicze przy Pomniku Katyńskim. To były  szczególne lekcje historii, pełne patriotycznego i osobistego kultywowania pamięci o zmarłych.

Akcję koordynowały: p. A.Szczepaniak, p. Anna Thol, p. J.Urban i p. Joanna Wiazowska