Podsumowanie IV edycji projektu „... a serce zostało na Kresach”

Dnia 5 kwietnia w naszej Szkole odbyła się uroczystość podsumowująca IV edycję projektu „... a serce zostało na Kresach”. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli Urząd Miasta Częstochowy, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich i nasza Szkoła.

Projekt miał się przyczynić do tego, by czas nie zatarł pamięci o tamtych ziemiach,
o tamtym czasie, o Polakach, którzy pozostawili ślad w naszej kulturze, historii, literaturze.

Projekt obejmował  5 Wojewódzkich Konkursów:

- Konkurs Recytatorski „W kręgu poezji lwowskiej i kresowej”,

- Konkurs Piosenki Kresowej,

- Konkurs Plastyczny „Perły Architektury Wilna”,

- Konkurs Historyczno-Multimedialny „Czasy, ludzie, miejsca – Polskość na Kresach”,

- Konkurs Literacki „Piękno Kresów słowem malowane”.

W tym roku w projekcie wzięło udział 40 szkół i przyznano 42 tytuły Laureata  i trzy wyróżnienia.

Pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczyli: prezydent miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, zastępca dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach  Barbara Matczak, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Dariusz Kapinos, naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski i przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Wśród gości nie zabrakło dyrektorów szkół, które zaangażowały się w realizację projektu. Z okazji 35-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich prezes Adam Kiwacki i wiceprezes Henryka Sikora przyjęli życzenia i zgodnie z tradycją pojawiły się świeczki na jubileuszowym torcie.

Podczas uroczystości wystąpili Laureaci konkursu recytatorskiego i piosenki kresowej. Uczennice z Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa” i młodzi aktorzy z klasy 5e i 6d zachęcili do wspólnego śpiewania pieśni kresowych. Uczniowie klas najmłodszych 2d, 3e, 3b zachwycili wykonaniem „Poloneza Ogińskiego” i pokazali swoje  zdolności w tańcach ukraińskich.

Dziękujemy Dyrektorom Szkół, Nauczycielom, Uczniom za ogromne zaangażowanie w realizację projektu. Serdeczne gratulacje składamy Laureatom.