VII Powiatowy Turniej „Matematyczno-Przyrodniczy Czar Par”

Regulamin konkursu:
1. Organizator:
Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie ul. Orkana 95/109, 42-229 Częstochowa
tel: 34 363 38 60; 34 363 49 92,
e-mail: sp53@edukacja.czestochowa.pl
2. Cele: - wdrażanie do efektywnego wykorzystania zintegrowanej wiedzy w praktyce - rozwijanie zainteresowań przedmiotami matematyczno - przyrodniczymi - kształtowanie umiejętności pracy w grupie, skutecznego porozumiewania się
3. Warunki uczestnictwa:
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas siódmych.
Szkoła zgłasza dwóch uczestników (załącznik nr 2) wybranych w drodze eliminacji
szkolnych – I etap (zadania w załączniku nr 1).
4. Terminy: - zgłoszenia prosimy przesyłać na załączonej karcie do 27 marca 2024 r. w jednej z wybranych form na adres lub na e-mail szkoły. - turniej - II etap konkursu odbędzie się 9 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 53 w Częstochowie, ul. Orkana 95/109 o godzinie 11.00. Uczestnicy powinni posiadać podpisaną przez rodzica zgodę na publikację danych osobowych uczestnika konkursu (załącznik nr 3).
5. Przebieg i zasady oceniania: - W konkursie bierze udział po dwóch przedstawicieli uczniów klas siódmych danej szkoły wytypowanych poprzez eliminacje wewnętrzne . - Rywalizujące ze sobą drużyny uczestniczą w poszczególnych konkurencjach (zestaw zadań, krzyżówka, rebusy, układanki). - Sędziowie wyjaśniają na czym polegają konkurencje, czuwają nad wykonaniem zadania, mierzą czas oraz zapisują zdobyte punkty. - Po zakończeniu przez zawodników wszystkich etapów konkursu sędziowie wyłaniają zwycięzców. O zwycięstwie decyduje liczba zdobytych punktów, a w przypadku takiej samej ilości punktów łączny czas pracy.
6. Zakres materiału:
Matematyka: Podzielność w zbiorze liczb naturalnych. Działania na liczbach wymiernych. Obliczanie NWD i NWW. Znajomość liczb pierwszych i złożonych. Przybliżenia dziesiętne liczb wymiernych. Szacowanie liczb wymiernych. System rzymski. Zamiana jednostek. Procenty i ich zastosowania praktyczne. Przekształcanie wyrażeń algebraicznych. Rozwiązywanie równań. Znajomość podstawowych pojęć z geometrii. Rodzaje i własności trójkątów oraz czworokątów. Obliczanie ich obwodów i pól. Praktyczne zadania z treścią. Graniastosłupy i ostrosłupy – opis brył. Obliczanie potęg liczb naturalnych. Odwrotność liczb. Liczby przeciwne. Cechy podzielności. Pole i objętość prostopadłościanu.
Geografia: Odczytywanie mapy. Skala. Geografia Polski i Europy - rozpoznawanie charakterystycznych obiektów.
Biologia: Budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka: skóra- powłoka organizmu, aparat ruchu, układ pokarmowy, układ krwionośny, układ limfatyczny, układ wydalniczy, układ oddechowy, układ nerwowy, narządy zmysłu, układ rozrodczy. Tkanki zwierzęce.
Chemia: Układ okresowy pierwiastków chemicznych- symbole i nazwy pierwiastków, wzory sumaryczne i nazwy związków chemicznych- tlenki. Podstawowe prawa chemiczne.
Fizyka: Podstawowe terminy i pojęcia fizyczne dotyczące działów materia, hydrostatyka, kinematyka.
7. Patronat nad konkursem objął Oddział Regionalny Polskiego Czerwonego Krzyża.

Organizatorzy:
Agnieszka Kowalczyk, Edyta Stochel,
Grażyna Wyrwisz – Frajer, Edyta Blachnicka.